سرامیک بدون بند چیست؟ 

یکی از انواع پرکاربرد سرامیک در سال های اخیر سرامیک بدون بند است این دسته از سرامیک ها به دلیل زیبایی ، کیفیت و اتصال راحت تری که دارند بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند در ادامه ی مقاله سرامیک بدون بند و اتصال آن را بررسی خواهیم کرد. 

خوب است بدانید که سرامیک نوعی کاشی است که برای استفاده از کف زمین به عنوان کف یا پوشاندن دیوارها در بخش‌هایی از خانه مثل حمام, توالت و غیره استفاده می‌شود. انواع کاشی‌های سرامیک, از جمله کاشی‌های حمام, مقاومت بسیار بالایی در برابر جذب آب و رطوبت دارند. این ویژگی آن‌ها را انتخاب خوبی برای استفاده در مکان‌های مرطوب می‌سازد. واژه سرامیک  بدون بند کشی از واژه یونانی keramikos گرفته‌شده است که به فارسی به آن سفالگری می گویند. 

برای خرید انواع کاشی و سرامیک با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

سرامیک بدون بند معمولاً با ترکیب مواد خام از قبیل رس، کائولین، اکسید آلومینیوم ، کاربید، سیلیکون کاربید و غیره به دست می‌آید و سپس آن‌ها را با آب مخلوط کرده و خمیر را خشک می‌کند. به عبارت دیگر، با اصطلاح عامیانه، کاشی‌های مورد استفاده در دیوار کاشی نام دارند و کاشی‌های مورد استفاده در کف ساختمان سرامیک نامیده می‌شوند.

خریدن سرامیک مورد نظر و نصب آن در محل مورد نظر، کل داستان نیست! مهم‌ترین بخش نصب سرامیک در فضای مورد نظر، بستن سرامیک و محکم کردن آن است. شما می‌توانید این کار را بعد از مدتی پس از نصب سرامیک دوباره  انجام دهید تا به آن‌ها قدرت و دوام دو برابر بدهد. بدون روکش فلزی، سرامیک نصب‌شده دارای ظاهر زیبا و زیبایی نخواهد بود.

لازم به ذکر است که هر شی دارای ضریب انبساط حرارتی است که به طور مستقیم با اندازه و ابعاد آن مرتبط است. این اصل یکی از اساسی‌ترین اصول در فیزیک است. جالب است بدانیم که اصل بالا با رعایت بند در آرایش سرامیک کف, دیوارها و همچنین فضای داخلی ساختمان که دارای تغییرات دمایی بیشتر و همچنین در طبقات ساختمان‌هایی است که در آن‌ها سیستم گرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد, رعایت می شود. 

برای خرید انواع باند و قرنیز با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

در غیاب فضای کافی برای تخلیه انبساط ناشی از تغییرات دما, طول سرامیک‌ها افزایش و ترک و شکاف‌ها در سطح آن‌ها ایجاد می‌شود. گاهی این سرامیک‌ها با توجه به تغییرات دما از سطوح زیرین جدا می‌شوند.برای استفاده و چیدن سرامیک باید از بند دارای ضخامت 2 تا 3 میلی متر استفاده کرد تا این اتفاق رخ ندهد. 

سرامیک های بدون بند در دو درجه رکتی فاید درجه یک دیجیتال و درجه دو لب تیز، بدون بند با جذب پایین و درجه لکه پذیری سخت عرضه و تولید می شوند. بر خلاف تصور عموم برای نصب سرامیک بدون بند بر روی دیوار یا کف باید از بند برای ثابت کردن سرامیک بهره برد. برای  استفاده از سرامیک بدون بند در حین قرار دادن آن از پودر های مخصوص بندکشی که در بازارم وجود است استفاده می شود، برای بند کشی سرامیک های بدون بند از این دسته از پودرها استفاده می شود.

 سرامیک بدون بند به دلیل اینکه بند ندارد بسیار شبیه به پارکت است، سرامیک هایی که طرح پارکت هستند در زمان نصب نیاز به هزینه اضافی بابت بندکشی ندارد و به همین دلیل شما می توانید به راحتی و بدون استرس آن ها را در هر مکانی که مد نظر دارید نصب کنید. سرامیک های بدون بند عموماً زیبا و شکیل تر هستند و دلیل این امر آن است که برش این سرامیک ها به کمک رکتی و لیزر انجام می شود، علاوه بر این خاکی که برای تولید سرامیک بدون بند به کار برده می شود نسبت به سرامیک دارای بند کیفیت و مرغوبیت بالاتری دارد. 

برای خرید انواع پرسلان با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

روش نصب سرامیک بدون بند

نصب سرامیک بدون بند مانند سایر سرامیک ها نیست و در ابتدا باید مراحلی توسط استادکار انجام شده و سپس برای نصب سرامیک بدون بند اقدام کرد. برای نصب سرامیک بدون بند باید در ابتدا گوشه ها و ضلع های سرامیک ها را با برش هایی مانند واترجت به صورت لبه های برش خورده و تیز درآورد. تمامی کاشی ها در زمان تولید لعاب از روی آن ها لیز می خورد و به روی ضلع ها و کناره های سرامیک می ریزد به همین دلیل ضلع و گوشه های اغلب سرامیک ها دارای برآمدگی است که سبب می شود در زمان نصب کاشی به صورت موازی به کاشی کناری خود متصل نشود.

 به همین دلیل است که باید در ابتدا از دستگاه برش برای یکدست کردن و صاف کردن سرامیک استفاده کرد. پس از انجام کالیبراسیون ،قالب سرامیکی دارای لبه های تیز می شود که برای نصب و اتصال مناسب هستند. علاوه بر این برش ها سبب می شوند تا کف سرامیک ابعاد یکدستی داشته باشد و نصب آن ها بسیار راحت تر و زیبا تر باشد. ابعاد برش هایی که بر روی سرامیک داده می شوند باید دقیق و منظم باشند تا سرامیک ها کاملاً به هم بچسبند و از هم جدا نشوند. 

برای خرید انواع سنگ اسلب با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

انتخاب مناسب برای استفاده از سرامیک های بودن بند ، سرامیک های بزرگ هستند ، سرامیک های بدون بند در زمان نصب کمتر دچار خطا در محاسبات می شوند. استفاده از سرامیک های بدون بند بزرگ سبب می شود تا فضا بزرگ تر از حد معمول به نظر بیاید. سرامیک های بدون بند اگر درست برش بخورند و لبه های تزی داشته باشند، کمترین درز را خواهند داشت. چرا که در زمان نصب دو لبه ی سرامیک کاملاً روی هم چفت می شوند. نکته ی مهم در زمان نصب سرامیک  بدون بند توجه به  رکتیفای آنها است.

 یعنی تمام سرامیک های مورد استفاده باید دارای برش های مناسب باشند خصوصاً سرامیک های طرح دار چرا که اگر برای نصب سرامیک های طرح دار از بند استفاده شود مسلماً زیبایی سرامیک از بین خواهد رفت. به همین دلیل است که استفاده از سرامیک بدون بند سبب نشان دادن درست طرح سرامیک می شود. سرامیک های بدون بند انتخاب مناسبی برای سرویس بهداشتی هستند چرا که سبب می شوند تا باکتری و میکروب ها نتوانند در بین درز سرامیک رشد کنند و محیط سرویس بهداشتی همیشه تمیز و سالم خواهد بود. 

نتیجه گیری 

در سال های اخیر استفاده از سرامیک  بدون بند به دلیل زیبایی و کارایی که دارد بسیار مرود توجه قرار گرفته است.