به عمارت های کهن ایرانی که سر بزنید دیوارهایی پوشیده از کاشی های سنتی با نقوش مینیاتوری و طراحی های ناب و اصیل خواهید دید. این موضوع نشان از این دارد که ایرانیان از دوران باستان به ایجاد طرح و نقش بر روی کاشی ها علاقه مند بوده اند. هنری ناب و کم نظیر که شاید تنها به دستان توانای هنرمندان اصیل ایرانی انحصار یافته باشد. در ادامه در مورد چاپ طرح روی کاشی می پردازیم.

برای خرید گچ و سیمان با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

اما کاشی هایی که در عمارت های قدیمی و سنتی مشاهده می کنید عمدتا کاشی هایی نقاشی شده با دست هستند و اساسا ارزشمندی آن ها از همین بابت است. این روزها دیگر مجال و زمان کافی برای نقاشی تک تک کاشی ها نیست. به لطف پیشرفت تکنولوژی های نوین در عرصه چاپ، می توان هر نقش و نگاری را با استفاده از این فناوری ها روی کاشی خلق کرد.

چاپ کاشی شیوه های مختلفی دارد و توسط دستگاه های مکانیزه صورت می پذیرد. دقت و ظرافتی که این دستگاه ها دارند موجب شده تا کاشی های با کیفیتی به تولید برسد و روز به روز به شمار طرفداران کاشی های چاپی در سرتاسر دنیا از جمله ایران، اسپانیا و ایتالیا افزوده شود. در ادامه با ما همراه باشید تا گپ و گفتی پیرامون چاپ طرح روی کاشی داشته باشیم.
برای خرید ایزوگام با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

چاپ سیلک اسکرین اولین نقطه شروع برای چاپ طرح روی کاشی

اولین بار که ایده چاپ طرح روی کاشی مطرح شد، شیوه چاپ سیلک اسکرین برای چاپ طرح روی کاشی های سرامیکی مورد استفاده قرار گرفت. اما این شیوه کمی زمان بر بود و محدودیت هایی را در چاپ طرح های مختلف به طور شخصی سازی شده ایجاد می کرد بنابراین صنعت چاپ طرح روی کاشی به دلیل عدم انعطاف پذیری چاپ سیلک به مسیری دیگر هدایت شد.

چاپ طرح روی کاشی به شیوه دیجیتال

شیوه چاپ دیجیتال یکی از روش های ایده آل برای چاپ طرح روی کاشی در زمان کم و با کیفیت بالا می باشد. در چاپ دیجیتال از مرکب های حلال و یا مرکب هایی با پایه آب استفاده می شود تا محصول خلق شده در نهایت با طبیعت سازگاری داشته باشد. 

در روش چاپ دیجیتال روی کاشی در آغاز کاشی ها باید طرح دار شوند، گلیز بخورند یا همان لعاب کاری شوند و بعد به سیستم چاپی جوهر افشان وارد شوند. در این روش چاپ کاشی ها هیچ تماسی با رنگ نخواهند داشت. در نهایت نیز کاشی ها درون کوره با دمای پخت مشخص پخته می شوند. 

کاشی هایی که به روش دیجتال طرح دار می شوند در نهایت کیفیت و ظرافت فوق العاده ای خواهند داشت.
برای خرید شیرآلات با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

چاپ طرح روی کاشی به شیوه سابلیمیشن

چاپ طرح روی کاشی عمدتا در تیراژ بالا صورت می پذیرد و برای اجرای طرح روی کاشی ها در تیراژ پایین معمولا به روش چاپ دیجیتال متوسل می شوند اما از آنجایی که این روش گران قیمت است می توان برای ایجاد صرفه اقتصادی سراغ استفاده از کاغذ حرارتی و چاپ طرح به شیوه Dye Sublimation رفت. 

در این روش ابتدا چاپگر جوهرافشان طرح رنگی را روی کاغذهای حرارتی چاپ می کند و بعد کاغذ روی سطح کاشی چسبانده می شود. سپس کاشی ها تحت پرس حرارتی در دمای بالا قرار می گیرند و طرح مورد نظر به بدنه آن ها منتقل می شود. 

باید دقت داشت که در چاپ طرح به روش سابلیمیشن کاشی ها نباید دائما مورد شستشو قرار گیرند، نباید با اجسام تیز برخورد داشته باشند و نباید در معرض نور مستقیم آفتاب باشند.

چاپ طرح روی کاشی به روش فلت

چاپ طرح روی کاشی به شیوه فلت یکی از روش های قدیمی می باشد و عمدتا کیفیت و شفافایت بالایی ندارد. در این روش از یک شابلون استفاده می شود. در واقع رنگ در ابتدا روی شابلون ریخته می شود و بعد یک تیغه رنگ را روی کاشی پخش خواهد کرد.


برای خرید کاشی بیمارستانی و مشاهده لیست قیمت انواع کاشی بیمارستانی کلیک کنید.

چاپ طرح روی کاشی به روش روتوکالر

چاپ طرح روی کاشی به روش روتوکالر یکی از متداول ترین روش ها می باشد و در آن از لیزر برای حکاکی طرح مورد نظر استفاده می شود. بدین سان که نقش مورد نظر در ابتدا روی سیلندرهای استوانه ای طراحی می شود و بعد با حرکت این سیلندرهای غلتکی روی سطح کاشی ها، فرآیند چاپ انجام می شود. 

سیلندرهای حاوی خمیر چاپ هستند و رنگدانه های سرامیکی را روی سطح کاشی منتقل می کنند. در عمده کارخانه های تولید کاشی طرح دار از این روش استفاده می شود چرا که برای تولید کاشی چاپی در تیراژ بالا بسیار مناسب و اقتصادی است.

چاپ طرح روی کاشی به روش UV

یکی از راه هایی که می توان برای چاپ طرح روی سطح کاشی در نظر گرفت استفاده از اشعه یو وی می باشد. این روش عمدتا در ابعاد بالا استفاده می شود. زمانی که چاپ طرح های سه بعدی و برجسته مد نظر باشد از روش چاپ یو وی استفاده می شود.

در این روش چاپ باید از مواد لعابی خاص در نهایت روی طرح استفاده شود تا کاشی ها در اثر برخورد با نور آفتاب دچار رنگ پریدگی نشوند. با این حال از این کاشی ها برای دکوراسیون داخلی ساختمان ها استفاده می شود.
برای خرید کاشی حمام و مشاهده لیست قیمت انواع کاشی حمام کلیک کنید.

چاپ طرح روی کاشی به روش کوره ای

این روش یکی از روش های چاپ طرح روی کاشی است که در آن از بهترین مواد اولیه استفاده می شود. به نحوی که کاشی در نهایت دارای ظاهری براق، درخشان و شفاف خواهد بود و رنگ ها به خوبی در آن قابل تشخیص هستند. لعاب روی کاشی ها در این روش در دمای 800 درجه سانتیگراد ذوب می شوند و جذب کاشی می شوند بنابراین بعد از سرد شدن به هیچ عنوان خط و خش برنخواهند داشت. این روش چاپ هزینه بالایی دارد و برای مکان های خاص و ویژه از آن استفاده می شود.
برای خرید سرامیک و مشاهده لیست قیمت انواع سرامیک کلیک کنید.

نتیجه گیری

چاپ طرح روی کاشی ها دارای شیوه های مختلفی می باشد. شیوه های متداول چاپ طرح در این مطلب مورد بررسی قرار گرفتند. در انتخاب شیوه مناسب برای چاپ طرح باید به کیفیت نهایی کار و هزینه آن توجه داشت. عمدتا مواردی مانند نوع و کیفیت جوهر، تجهیزات مورد نیاز و حجم و ابعاد کاشی ها در این قیمتگذاری دخیل هستند.